konkurs
Kategorie: Wszystkie | branżowo | modowo | praktycznie | teoretycznie
RSS
sobota, 31 maja 2008

Moda na zasadzie osmozy absorbuje i przejmuje to, co ją otacza. Z reguły nie wyrasta z niczego i zawsze jest wynikiem nowych zjawisk w społeczeństwie, w polityce, socjologii, a nawet filozofii. Źródłem mody są także nowe prądy w sztuce. Nagłą popularność wielu rzeczy idelanie tłumaczą przemiany, jakie wtedy nastąpiły. Minispódniczki Mary Quant nie mogłyby się rozpowszechnić bez swingującej otoczki lat sześćdziesiątych i tabletki antykoncepcyjnej. "Moda odzwierciedla w swojej kolorystyce i swoich tendencjach obawy ekologiczne, kryzysy ekonomiczne, tęsknotę za lepszymi czasami." (Josefina Figueras). Óscar de la Renta powiedział, że ubrania są czymś co odzwierciedla epokę, niezbitym świadectwem, które wyraża gust, moralność i filozofię życia.

Jak więc zostanie sklasyfikowana nasza epoka? Albo chociaż pierwsze dziesięciolecie XXI wieku? Moda przyspieszyła, trendy zmieniają się co sezon i nawet w najważniejszych trendbookach nie znajdziemy jednego, charakterystycznego nurtu, tylko kilka równocześnie panujących. Quentin Bell trendy w modzie porównał do krótko żyjących muszek owocówek, tak samo ulotnych, jak ona. Może więc najbardziej charakterystyczna dla współczesnej mody jest jej krótkotrwałość?

00:08, fashiontheory , teoretycznie
Link Komentarze (2) »
środa, 28 maja 2008

Teoretycznie moda ma wielki wpływ na konsumentów. Do jej nakazów dostosowujemy się co sezon. Ona motywuje nas do odświeżania garderoby. Praktycznie okazuje się, że najbardziej dochodowa jest klasyka, która powinna stanowić trzon kolekcji firmy odzieżowej, czy obuwniczej. Klasyczną górę dopasujemy do róznych modnych dołów i odwrotnie.

Sporo się pisze o tym, co powinniśmy nosić w danym sezonie, co pokazano na światowych wybiegach, czy o plotkach ze świata mody. Równie interesująca jest druga strona tej branży.

00:52, fashiontheory , teoretycznie
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5